Přehled
JLSZV(Y)9-6/10W je venkovní kombinovaný transformátor z nerezové oceli s podlahovou montáží určený pro středněnapěťové distribuční soustavy 6 kV a 10 kV. Integruje funkce proudového (CT) i napěťového (PT/VT) transformátoru v jednom bloku s litou izolací, umístěném ve dvojdveřové nerezové skříni s výhledovými okny.
Tento kombinovaný transformátor poskytuje třídu přesnosti 0,2S pro CT a 0,2/0,5 pro PT, což jej činí vhodným pro měření spotřeby elektrické energie v účtování. Splňuje normu GB17201-2006 a je ideální pro rozvodny, průmyslové areály a pobřežní instalace, kde jsou vyžadovány odolnost proti korozi, vizuální dohled a flexibilní zapojení (3fázové nebo 3fázové 4vodičové).


Přehled hlavních parametrů
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Napěťová třída | 6 kV / 10 kV |
| Rozsah primárního proudu | 7,5 A – 600 A |
| Třída přesnosti CT | 0,2S |
| Třída přesnosti PT | 0,2 / 0,5 |
| Kmitočet sítě | 50 Hz |
| Typ izolace | Lité pryskyřice |
| Způsob montáže | Podlahová |
| Materiál skříně | Nerezová ocel |
| Konfigurace sekundárního zapojení | 3fázové, 3fázové 4vodičové |
| Norma | GB17201-2006 |
| Prostředí aplikace | Venkovní |
| Výhledové prvky | Dvojdveřové s okny |
Konstrukce
JLSZV(Y)9-6/10W má robustní dvojdveřovou skříň z nerezové oceli, která zajišťuje vysokou mechanickou pevnost a vynikající odolnost proti korozi, což jej činí vhodným pro náročné venkovní prostředí včetně pobřežních oblastí. Vnitřní jádrové komponenty – proudový i napěťový transformátor – jsou plně zality do izolace z pryskyřice, což zaručuje vynikající dielektrické vlastnosti, odolnost proti vlhkosti a dlouhodobou stabilitu. Výhledová okna integrovaná do obou dveří umožňují vizuální kontrolu vnitřních měřičů a připojení bez ohrožení těsnosti skříně. Podlahová konstrukce zahrnuje bezpečné kotvení a samostatnou svorkovnici pro sekundární obvody, která zajišťuje bezpečné a přehledné připojení k elektroměrům a monitorovacím zařízením.
Technické parametry
Provozní podmínky
- Poloha montáže: Montáž na úrovni terénu v rozvodnách, průmyslových areálech nebo distribučních bodech
- Okolní teplota: -15 °C až +55 °C
- Maximální nadmořská výška: ≤ 4500 m (bez deratingu)
- Materiál skříně: Nerezová ocel s výhledovými okny pro vizuální dohled
- Uzemnění: Připojte svorku uzemnění dle místních elektrotechnických předpisů a měřicích norem
- Údržba: Výhledová okna umožňují vizuální kontrolu bez otevírání dveří
Technické parametry
JLSZV(Y)9-6/10W je venkovní kombinovaný transformátor z nerezové oceli s podlahovou montáží určený pro systémy 6 kV a 10 kV. Obsahuje napěťový transformátor s litou izolací, pracuje v okolní teplotě -15 °C až +55 °C, podporuje nadmořské výšky až 4500 m bez deratingu, splňuje normu GB17201-2006 a nabízí široký rozsah primárního proudu 7,5 A až 600 A.
Data napěťového transformátoru
| Typ (Převod) |
Jmenovité napětí (kV) |
Třída přesnosti / Jmenovitý výkon (VA) |
Limitní výkon (VA) |
Jmenovitá izolační úroveň (kV) |
|---|---|---|---|---|
| JLSZV(F)-6W | 6 | 0,2 (2×20 VA), 0,5 (2×50 VA) | 2×400 VA | 7,2/32/60 |
| JLSZV(F)-10W | 10 | 1,0 (2×80 VA), 3,0 (2×200 VA) | 2×400 VA | 12/42/75 |
Data proudového transformátoru
| Jmenovitý primární proud (A) |
Třída přesnosti / Jmenovitý výkon (VA) |
Krátkodobý tepelný proud (kA) |
Dynamický proud (kA) |
|---|---|---|---|
| 7,5 – 15 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 1,0 | 2,5 |
| 20 – 50 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 2,5 | 6,3 |
| 75 – 100 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 6,3 | 16 |
| 150 – 200 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 16 | 40 |
| 300 – 400 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 40 | 100 |
| 500 – 600 | 0,2S (10 VA), 0,5S (10 VA), 0,5 (15 VA) | 60 | 150 |
Instalace a zapojení
Schéma instalace

Kombinovaný transformátor JLSZV(Y)9-6/10W z nerezové oceli se montuje na rovný, vodorovný povrch pomocí montážních otvorů v půdorysu 1160 mm × 1160 mm. Jednotka má dvojdveřový předek s výhledovými okny a vyžaduje dostatečnou vzdálenost pro ventilaci ze všech stran, zejména u nerezových bočních panelů.
Schéma zapojení

Schéma zapojení znázorňuje připojení pro 3fázové i 3fázové 4vodičové konfigurace. Primární svorky jsou označeny AP1/AP2, BP1/BP2 a CP1/CP2 – před uvedením do provozu ověřte sled fází. Sekundární svorky CT napájejí proudový vstup aktivních a jalových elektroměrů a nesmí být během provozu nikdy nezkratovány. Sekundární svorky PT napájejí napěťový vstup elektroměrů a monitorovacích zařízení. Veškeré uzemnění a zapojení svorkovnice musí odpovídat schválenému projektovému schématu a nerezová skříň musí být řádně uzemněna z důvodů bezpečnosti.
Výběr a časté otázky
Návod na výběr
- Napětí sítě: Pro 6kV systémy (7,2kV třída) vyberte JLSZV(Y)9-6W, pro 10kV systémy (12kV třída) JLSZV(Y)9-10W.
- Převod proudového transformátoru (CT): Primární proud vybírejte v rozsahu 7,5–600 A podle skutečné zátěže.
- Přesnost měření: Pro účtování použijte CT třídy přesnosti 0,2S; pro běžné měření postačí 0,5S nebo 0,5.
- Zapojení: Určete 3fázové nebo 3fázové 4vodičové podle vaší sítě a měřicího systému.
- Převod napěťového transformátoru (PT): Pro 6kV systémy zvolte 6000/100, pro 10kV systémy 10000/100, aby odpovídalo vstupu elektroměru.
Často kladené otázky
Otázka 1: Jak správně vybrat model JLSZV(Y)9-6/10W pro účtování v 10kV venkovní rozvodně vystavené mořskému aerosolu a vysoké vlhkosti?
Pro 10kV systémy v korozivním prostředí specifikujte variantu JLSZV(Y)9-10W (izolační úroveň 12kV dle GB17201-2006). Spojte ji s CT třídy přesnosti 0,2S – povinné pro účtování podle IEC 61869-2 – a zvolte primární proud (např. 300 A nebo 400 A) odpovídající maximálnímu trvalému zatížení. PT musí být nastaven na přesnost třídy 0,2 při sekundárním napětí 100 V (převod 10000/100). Skříň z nerezové oceli AISI 304/316 se dvěma dveřmi a výhledovými okny poskytuje ochranu IP54+ a eliminuje časté otevírání dveří, čímž zachovává těsnost. Zásadní je zajistit, aby celková zátěž na sekundáru CT 0,2S nepřesáhla 10 VA; jinak fázová chyba může překročit ±0,2 % i v rámci jmenovitého proudu.
Otázka 2: Proč je třída přesnosti CT 0,2S nezbytná pro účtování u JLSZV(Y)9-6/10W a jak převyšuje třídy 0,5S nebo 0,5 v reálných provozních profilech?
Třída 0,2S (dle IEC 61869-2 / GB/T 20840.2) zaručuje chybu převodu ≤±0,2 % v rozsahu 20–120 % jmenovitého primárního proudu a udržuje chybu ≤±0,75 % již od 1 % jmenovitého proudu – klíčové pro přesné účtování při nízkém zatížení (např. noční spotřeba v komerčních objektech). Naopak třída 0,5S toleruje chybu ±0,5 % pouze mezi 5–120 % zatížením a pod 5 % není chyba definována, zatímco standardní třída 0,5 nemá specifikaci pro nízké proudy vůbec. Protože JLSZV(Y)9-6/10W podporuje primární proudy až do 7,5 A, zajišťuje použití 0,2S splnění požadavků distribučních podmínek na třídu přesnosti 0,2 v celém provozním rozsahu, zejména při připojení k moderním statickým elektroměrům s širokým dynamickým rozsahem.
Otázka 3: Jaké kritické chyby při instalaci často ohrožují bezpečnost nebo přesnost měření při uvádění JLSZV(Y)9-6/10W do provozu a jak se jim vyhnout?
Hlavní chyby zahrnují: (1) Nezkratované sekundáry CT – při zapnutí indukují přechodová napětí >1 kV, hrozí poškození izolace a obloukový výboj; vždy před zapnutím připojte ke zkratovací svorce nebo elektroměru. (2) Nesprávné sledování fází (např. prohození AP1/BP1/CP1) – způsobuje zápornou registraci energie; ověřte fázovým sledovačem před uvedením do provozu. (3) Nedostatečné uzemnění – nerezová skříň musí být připojena k samostatnému zemnímu elektrodě (<5 Ω) dle IEC 61936, odděleně od středního vodiče. (4) Nedostatečná vzdálenost – zachovejte ≥500 mm na všech stranách, zejména u bočních panelů, aby nedocházelo k lokálnímu přehřátí snižujícímu dielektrickou pevnost lité pryskyřice. (5) Nepoužití stíněného kabelu pro PT – vždy použijte stíněný kroucený pár uzemněný na straně elektroměru pro potlačení kapacitní vazby ovlivňující měření jalového výkonu.
Otázka 4: Jak ovlivňují jmenovitý výkon (VA) a tepelný limit PT návrh následných měřicích a ochranných obvodů u JLSZV(Y)9-6/10W?
Integrovaný PT v 10kV variantě má dvě sekundární vinutí: jedno třídy 0,2 s výkonem 2×80 VA a druhé třídy 3,0 s výkonem 2×200 VA, s celkovým tepelným limitem 2×400 VA. Pro zachování přesnosti třídy 0,2 pro účtování musí celková zátěž na vinutí (elektroměry + kabeláž + přechodový odpor) zůstat ≤80 VA. Např. dva elektroměry 0,2S (5 VA každý) plus 30 m Cu kabelu 2,5 mm² (≈8 VA impedancí smyčky) dávají celkem ~18 VA – dobře v mezích. Připojení ochranných relé nebo SCADA převodníků na stejné vinutí třídy 0,2 však riskuje překročení VA limitu, což zvyšuje úbytek napětí a fázovou chybu (>5′), což přímo ovlivňuje přesnost měření VARh. Doporučená praxe: rezervujte vinutí třídy 0,2 výhradně pro účtovací elektroměry a pro ostatní zátěže použijte vinutí třídy 3,0 (200 VA).
Otázka 5: Může JLSZV(Y)9-6/10W spolehlivě pracovat ve výškách nad 3000 m bez deratingu a jaké úpravy prostředí jsou nutné?
Ano – jednotka je certifikována pro provoz až do 4500 m nad mořem bez elektrického deratingu díky bezporézní izolaci z pryskyřice, která se vyhýbá dielektrické degradaci olejových nebo plynových jednotek při snížené hustotě vzduchu. Podle testovacích dat GB17201-2006 zůstává základní úroveň impulzní izolace (BIL) stabilní až do 4500 m. Tepelné řízení však vyžaduje úpravu: ve výškách >3000 m snižte maximální povolenou okolní teplotu z +55 °C na +45 °C kvůli sníženému konvektivnímu chlazení. Dále ověřte místní distribuční podmínky – některé distribuční soustavy (např. v Andách nebo Tibetu) vyžadují prodloužené povrchové cesty (>25 mm/kV) navzdory výrobním specifikacím; potvrďte, že vnější izolace splňuje regionální požadavky.
Otázka 6: Jaké dlouhodobé servisní postupy zajišťují trvalou přesnost a spolehlivost JLSZV(Y)9-6/10W v náročném venkovním provozu?
Implementujte víceúrovňový servisní plán: (1) Čtvrtletní vizuální kontroly přes výhledová okna na kondenzaci, oxidaci svorek nebo vnikání prachu – rané příznaky poruchy těsnění. (2) Roční měření izolačního odporu: vinutí CT/PT by mělo ukazovat ≥1000 MΩ při 2500 V DC a spojitost uzemnění musí být <0,1 Ω. (3) Každých 5 let proveďte plné měření převodu a fázového posuvu dle IEC 61869-3 pomocí kalibrovaného měřicího přístroje; ověřte chybu CT při 100 % i 5 % jmenovitého proudu pro potvrzení shody s třídou 0,2S. Vyhněte se zbytečnému otevírání skříně – každé otevření ohrožuje stupeň ochrany IP. Pokud je vnitřní čištění nevyhnutelné, použijte suchý, bezolejový tlakový vzduch (<30 psi); nikdy nepoužívejte rozpouštědla ani vodu, protože absorpce vlhkosti může iniciovat povrchové průrazy na lité pryskyřici.
Otázka 7: Jak ovlivňuje nerezová skříň JLSZV(Y)9-6/10W celkové náklady na životní cyklus ve srovnání s ocelí nebo FRP v průmyslových či pobřežních instalacích?
Nerezová ocel (AISI 304/316) poskytuje nižší celkové náklady na vlastnictví (TCO) navzdory 15–20% vyšší pořizovací ceně oproti práškově lakované oceli. V pobřežních oblastech vyžadují ocelové skříně obvykle přelakování každé 3–5 let a často dochází k průniku korozí do 8 let kvůli chloridovému bodovému korozi, což vede k neočekávaným výpadkům. Nerezová ocel tyto náklady eliminuje po dobu 25+ let provozu. Plasty vyztužené vlákny (FRP) nabízejí odolnost proti korozi, ale postrádají mechanickou tuhost pro seizmickou zónu 2+ a degradují při UV záření, což může po 10–12 letech snížit stupeň ochrany IP. Navíc nerezová ocel poskytuje vrozené EMI stínění – klíčové pro ochranu citlivé měřicí elektroniky před rušením z blízkých měničů frekvence nebo spínacích zařízení.
Otázka 8: Jaké možnosti přizpůsobení existují pro nestandardní primární proudy, sekundární zátěže nebo zapojení mimo publikované specifikace JLSZV(Y)9-6/10W?
Je dostupné omezené přizpůsobení: (1) Primární proudy CT v rozsahu 7,5–600 A lze upravit na nestandardní hodnoty (např. 125 A, 350 A) s dodací lhůtou 6–8 týdnů. (2) Sekundární zátěže až 15 VA pro CT 0,2S lze akceptovat, ale vyžaduje to opětovné ověření dle IEC 61869-2 a obvykle zvyšuje fázovou chybu o 2–3 úhlové minuty – vyžádejte si tovární zkušební protokoly. (3) Převody PT jako 10000/√3/100/√3 pro 3fázové 4vodičové systémy jsou proveditelné, ale snižují rezervu přesnosti; potvrďte typovými zkušebními osvědčeními. Poznámka: Nestandardní konfigurace ztrácejí standardní certifikaci GB17201-2006, pokud nejsou opětovně otestovány. Vždy specifikujte přesné požadavky již při zakázce, aby nedošlo k problémům s kompatibilitou stávající měřicí infrastruktury.
Často kladené otázky
Q1: Jaká je maximální nadmořská výška pro instalaci tohoto transformátoru?
Transformátor funguje bez nutnosti snižování výkonu až do nadmořské výšky 4500 metrů. Pro instalace nad tuto hranici kontaktujte nás pro technickou konzultaci.
Q2: Jakou třídu přesnosti zvolit pro fakturační měření energie?
Pro fakturační měření na 6kV a 10kV systémech doporučujeme třídu přesnosti 0,2 s výkonem 2×20 VA. Přesnou specifikaci a tovární kalibraci potvrzujeme dle zadání projektu.
Q3: Lze upravit rozsah primárního proudu pro specifické aplikace?
Ano, standardní rozsah primárního proudu je 7,5 A až 600 A. Pro nestandardní požadavky na převod kontaktujte obchodní oddělení pro individuální nacenění.
Q4: Jaký materiál skříně zajišťuje odolnost pro venkovní instalaci?
Skříň je vyrobena z nerezové oceli, která odolává povětrnostním vlivům. Výhledová okna umožňují vizuální kontrolu bez otevírání dveří a narušení pláště.
Q5: Splňuje tento kombinovaný transformátor mezinárodní standardy pro export?
Výrobek je navržen dle normy GB17201-2006. Pro konkrétní certifikace požadované vaší lokalitou nebo dodatečné typové zkoušky nás prosím kontaktujte s detaily projektu.
Q6: Pro jaké distribuční sítě je tento měřicí transformátor určen?
Jde o venkovní kombinovaný transformátor pro podlahovou montáž v sítích 6 kV a 10 kV. Je ideální pro rozvodny a průmyslové distribuční body.